Teatroteka zimą

Grudniowe spotkanie z TEATROTEKĄ musiało mieć związek nadchodzącymi świętami. W miniony wtorek, 11 grudnia, obejrzeliśmy spektakl „Cicha noc” autorstwa Amanity Muskarii, czyli piszącego pod pseudonimem tandemu sióstr: Moniki Muskały – tłumaczki oraz Gabrieli Muskały – aktorki, w reżyserii Pawła Paszty.

Rodzinne spotkanie przy wigilijnym stole wcale nie zamieni się w „cichą noc”. Choć intencje być może są dobre, a potrawy przyrządzone według przepisu prababki, to w kątach już czają się demony. Demony pamięci, w której każde doświadczenie prywatne staje się zbiorowe, a to, co zbiorowe, staje się prywatne. Wydaje się, że nadgorliwa historia wdziera się w każdą sferę życia. Bycie Polakiem staje się nadrzędne wobec innych doświadczeń człowieka. Równocześnie, wśród wzajemnych oskarżeń, odkrywamy bolesną pamięć o tragedii, jaka spotkała rodzinę. Wigilijne spotkanie wywołuje serię niechcianych wspomnień. Jak mówi jeden z bohaterów: „Przychodzę, potem żałuję, że przyszedłem, obiecuję sobie, że w przyszłym roku nie przyjdę i znowu przychodzę”. Wydaje się, że wszyscy bohaterowie są już zmęczeni i chcieliby, żeby każdy podczas tego wyjątkowego wieczoru poczuł się dobrze, ale nie mają pomysłu, jak mogliby to zrobić. Powtarzają więc znany sobie schemat.

Na uwagę zasługuje scenografia Aleksandry Szempruch. Klaustrofobicznie przeładowana meblami, narzutami, poduszkami, a nawet przytulankami. Widz ma wrażenie, że te wszystkie przedmioty nie dają żadnej przestrzeni życiowej bohaterom, ale są odkładającymi się przez lata problemami. Spektaklu nie byłoby bez dokonałych kreacji aktorskich: Sławomiry Łozińskiej, Zygmunta Malanowicza, Dariusza Siastacza, Anny Januszewskiej, Tamiry Kowalik, Kariny Krzywickiej oraz Zdzisława Wardejna.

Warto dodać, że „Cicha noc” została wyróżniona podczas festiwalu TEATROTEKA FEST za najlepsze zdjęcia (nagroda dla Jakuba Burakiewicza), montaż (nagroda dla Jakuba Motylewskiego) oraz za drugoplanową rolę kobiecą Anny Januszewskiej – na co dzień aktorki Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Z TEATROTEKĄ spotykaliśmy się w Radziejowicach od czerwca. Były to spotkania raz zabawne, raz wzruszające, wszystkie – skłaniające do refleksji, o czym można było się przekonać podczas dyskusji po projekcjach. Zatem wszystkich współczesnej dramaturgii w doskonałym wydaniu radzimy trzymać rękę na pulsie teatrotekowych spotkań w 2019 roku!