Barokowo i współcześnie w Radziejowicach

W piątek, 25 października, w Radziejowicach przeszłość przeplatała się z teraźniejszością, a to za sprawą wyjątkowego koncertu. Radziejowicka publiczność miała możliwość wysłuchania utworów zarówno tych kompozytorów, którzy trwale zapisali się w historii muzyki, jak i kompozytorów współczesnych. Koncert odbył się w ramach współpracy Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach z Fundacją Piąta Esencja i Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, którzy uzyskali dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Obok dobrze znanych dzieł muzycznych G. F. Händla, G. P. Telemanna i A. Vivaldiego zabrzmiały dopiero co stworzone kompozycje, powstałe w ramach „Zamówień Kompozytorskich”: „Frisium na 2 flety i klawesyn” Krzysztofa Baculewskiego, „Landmannalaugur Sonata” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz „Cosmo-temporality na 2 flety i klawesyn” Dai Bo. Warto zaznaczyć, że obecni byli kompozytorzy: Krzysztof Baculewski i Dai Bo.

Wybitni, wielokrotnie nagradzani muzycy: Agata Kielar-Długosz (flet), Łukasz Długosz (flet) oraz Marek Toporowski (klawesyn) przeprowadzili melomanów przez swoisty most, łączący odległą przeszłość ze współczesnością. Na jednym brzegu znalazły się klasyczne utwory barokowe. Zabrzmiała pogodna, pozbawiona dramatycznych momentów, a równocześnie progresywna i śmiała, czyli dokładnie taka, jak biografia jej kompozytora „Trio Sonata C-dur z Der getreue Musikmeister na 2 flety i klawesyn” Telemanna. „Chaconne G-dur” to Händel w swoim najlepszym wydaniu – misterny i wirtuozowski, a równocześnie delikatny i poetycki. Natomiast pełen melodycznych zwrotów „Koncert na flet, obój i fagot g-moll” Vivaldiego w Radziejowicach zabrzmiał w wersji na dwa flety i klawesyn. Na przeciwnym brzegu znalazła się osobista, odwołująca się do tradycyjnych motywów kultury chińskiej, a równocześnie poszukująca kontrastów kompozycja „Cosmo-temporality” Dai Bo,  „Frisium na 2 flety i klawesyn” Krzysztofa Baculewskiego eksploruje problem formy i ekspresji z właściwą temu kompozytorowi muzyczną erudycją, a „Landmannaugur Sonata” mistrzyni muzycznej impresji i malowania dźwiękiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, zainspirowana została wulkanicznymi krajobrazami Islandii.

Sezon artystyczny trwa – Dom Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach już dziś zaprasza miłośników muzyki na koncert w dniu 11 listopada, na godzinę 19.00 do Nowego Domu Sztuki. 

 

Tekst i foto: Agnieszka Romańska

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.