Barokowa Łódź ponownie w Radziejowicach

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach serdecznie zaprasza w sobotę, 4 maja 2019 roku, o godzinie siódmej wieczorem na koncert z cyklu Barokowa Łódź. W Nowym Domu Sztuki wystąpi Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble pod kierownictwem artystycznym Jakuba Kościukiewicza i Ewy Mrowcy. To już drugi raz łódzki zespół wystąpi w Radziejowicach, tym razem w programie zatytułowanym „Ouvertures” zabrzmi muzyka Johanna Christopha Peza, Georga Muffata oraz Georga Friedricha Haendla. Koncert poprowadzi Peter Van Heyghen – wybitny belgijski flecista i specjalista w dziedzinie historycznego wykonawstwa muzyki dawnej, profesor konserwatoriów w Hadze i w Brukseli, od lat związany z belgijskim zespołem Les Muffatti.

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble jest młodym zespołem, powstałym w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza,  specjalizującego się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku, wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiut zespołu miał miejsce 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą podczas Festiwalu Kolory Polski. W 2017  Altberg Ensemble wraz z zespołem tańca dworskiego Cracovia Danza brał udział w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Powstanie nowej orkiestry barokowej zostało docenione przez łódzkie środowisko artystyczne, co zaowocowało przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku” w kategorii muzyka.

W 2018 roku zespół wystąpił w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, w kościele św. Mateusza w Łodzi a także prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera wziął udział w cyklu 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z wieloma śpiewakami, w tym z polskim tenorem Karolem Kozłowskim.

Zespół składa się z profesjonalnych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Wielu członków zespołu nabywa je współpracując z renomowanymi zespołami muzyki dawnej w kraju i zagranicą. W zależności od potrzeb repertuarowych zespół poszerzany jest o zaproszonych muzyków gościnnych. Repertuar zespołu obejmuje kameralne i orkiestrowe dzieła instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne XVII i XVIII wieku.

 facebook.com/Altberg-Ensemble

Projekt Altberg Ensemble  ma na celu zintegrowanie środowiska wyróżniających się muzyków oraz absolwentów łódzkiej Akademii Muzycznej, a także umożliwienie zapoznania się z ich kunsztem publiczności całego regionu i kraju. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II Wojnie Światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.

Altberg Ensemble tworzą: skrzypce I: Justyna Skatulnik – koncertmistrz, Kacper Szpot, Mateusz Janus, skrzypce II: Joanna Gręziak, Małgorzata Góraj, altówki: Katarzyna Rymuza, Natalia Agatowicz, wiolonczele: Jakub Kościukiewicz, Anna Cierpisz, kontrabas: Tomasz Iwanek, oboje: Jan Hutek, Agnieszka Mazur, fagot: Nora Hansen, teorba: Stanisław Gojny, klawesyn: Ewa Mrowca.

Peter Van Heyghen urodzony 7 maja w Brugii, belgijski flecista i dyrygent. Studiował grę na flecie prostym i śpiew w Konserwatorium Królewskim w Gandawie. Obecnie jest cenionym na całym świecie specjalistą w dziedzinie historycznego wykonawstwa muzyki renesansu i baroku. Występuje na całym świecie jako solista z zespołem fletów prostych Mezzaluna, z kameralnym zespołem More Maiorum, a także jest jednym z dyrektorów holenderskiego zespołu wokalnego specjalizującego wsie w muzyce renesansu  Cappella Pratensis , oraz dyrygentem i kierownikiem artystycznym barokowej orkiestry brukselskiej Les Muffatti. Jest regularnie zapraszany na festiwale muzyki dawnej w Brugii, Antwerpii, Utrechcie, Sankt Petersburgu i innych. W 2005 został wybrany jako „ gwiazda festiwalu” podczas festiwalu Musica Antique w Brugii przez flamandzką rozgłośnię radiową Klara. Jego zespoły w okresie od 2007 do 2009 były rezydentami festiwalu muzyki dawnej Augustinus w Antwerpii. Nagrywał dla takich firm płytowych jak Passacaille, Eufoda, Accent, Opus 111, Klara i Ramée.

Podczas sobotniego koncertu usłyszymy:
Johann Christoph Pez (1664-1716) – Ouverture B-dur
Ouverture – Presto-Lentement – Allemande – Aria. Largo – Rondeau. Presto- Trio – Aria. Adagio – Menuet – Trio –  Gavotte en Rondeau. Presto – Gigue en Rondeau. Presto

Georg Muffat (1653-1704)- V Sonata G-dur Armonico Tributo 1682
Allemanda. Grave – Adagio – Fuga – Adagio – Passagaglia)
II Sonata  g-moll Armonico Tributo 1682
Grave – Allegro – Grave – Forte e allegro – Grave – Aria – Grave – Sarabanda – Grave – Borea 

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Concerto Grosso op. 3 nr 2 B-dur, HWV 313
Vivace – Largo – Allegro – (Minuet) – (Gavotte)

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. Ze względu na ich ograniczoną liczbę o przyjęciu rezerwacji decydować będzie kolejność zgłoszeń. W odpowiedzi, na kilka dni przed wydarzeniem, otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami.

Do zobaczenia w Radziejowicach!