Händel – Rex! Barokowa Łódź ponownie w Radziejowicach

Piątek, 24 września 2021 r., godz. 19.00, sala koncertowa Nowego Domu Sztuki

Zapraszamy bardzo serdecznie na koncert łódzkiej orkiestry barokowej Altberg Ensemble, która wystąpi z gigantem oboju barokowego Alfredo Bernardinim w programie zatytułowanym: Händel – Rex! w którym to będzie dwóch królów – Händel i Bernardini – prowadzący cały koncert od oboju i grający również koncert solowy – tego nie można przegapić!

Alfredo Bernardini, urodzony w 1961 roku w Rzymie. W roku 1981 przeniósł się do Holandii, aby pod kierunkiem Bruce’a Haynes’a i Ku Ebbinge, podjąć studia w zakresie gry na oboju barokowym i muzyki dawnej. W 1987 roku uzyskał dyplom solistyczny Królewskiego Konserwatorium w Hadze. W 1985 roku był członkiem nowo powstałej European Union Baroque Orchestra. Występował w całej Europie, Rosjii, U.S.A., Kanadzie, Japonii, w Chinach, Korei, Malezji, Egipcie, Izraelu, Południowej Afryce i Australii jako członek wybitnych zespołów barokowych takich jak: Hesperion XX, Le Concert des Nations, La Petite Bande, The Amsterdam Baroque Orchestra, Das Freiburger Barockorchester, The English Concert, Bach Collegium Japan, Balthasar Neumann Ensemble i wielu innych. Brał udział w ponad 100 nagraniach. W 1989 roku założył wraz z braćmi Paolo i Alberto Grazzi zespół ZEFIRO. Jego nagrania z Zefiro, zdobyły wiele istotnych nagród takich jak Cannes Classical Award  oraz Diapason d’Or  za rok 2009.

 

Program koncertu:

Georg Friedrich Händel (1685 – 1759)
Giulio Cesare – Ouverture
Concerto g minor for oboe & b.c. [HWV 287]
Grave – Allegro – Sarabande – Allegro
Concerto Grosso op. 6 nr 1
A tempo giusto – Allegro – Adagio – Allegro – Allegro
Concerto Grosso op. 3 nr 2
Vivace – Largo – Allegro – bez oznaczenia tempa – bez oznaczenia tempa

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble na instrumentach historycznych w składzie:

Oboje
Alfredo Bernardini – obój, prowadzenie
Jan Hutek

I Skrzypce
Justyna Skatulnik (concertino I)
Katarzyna Cendlak
Juliusz Żurawski

II Skrzypce
Paweł Miczka (concertino II)
Debora Kramarek
Małgorzata Góraj

Altówka
Magdalena Agatowicz

Wiolonczele
Jakub Kościukiewicz (concertino)
Anna Cierpisz

Kontrabas
Tomasz Iwanek

Fagot
Kamila Marcinkowska

Klawesyn
Ewa Mrowca

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble jest zespołem, powstałym w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Debiut zespołu miał miejsce 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą podczas XVIII Festiwalu Kolory Polski. W tym samym roku  Altberg Ensemble wraz z zespołem tańca dworskiego Cracovia Danza brał udział w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Powstanie nowej orkiestry barokowej zostało docenione przez łódzkie środowisko artystyczne, co zaowocowało przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku”. W 2018 roku zespół wystąpił w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, w kościele św. Mateusza w Łodzi, a także prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera wziął udział w cyklu „200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”. Współpracował z wieloma śpiewakami, w tym z Anną Mikołajczyk, Olgą Pasiecznik, Karolem Kozłowskim, Jakubem Józefem Orlińskim, Michałem Sławeckim, Kacprem Szelążkiem, Rafałem Tomkiewiczem, a także z wybitnymi prowadzącymi – włoską skrzypaczką Olivią Centurioni oraz z belgijskim flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem. Zespół wystąpił na V Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie, wziął również udział w pierwszej edycji festiwalu Bydgoska Scena Barokowa. Altberg Ensemble składa się z profesjonalnych muzyków, grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Wielu członków zespołu nabywa je, współpracując z renomowanymi zespołami muzyki dawnej w kraju i za granicą. W zależności od potrzeb repertuarowych skład poszerzany jest o zaproszonych muzyków gościnnych. Repertuar zespołu obejmuje kameralne i orkiestrowe dzieła instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne XVII i XVIII wieku. Projekt Altberg Ensemble  ma na celu zintegrowanie środowiska wyróżniających się muzyków oraz absolwentów łódzkiej Akademii Muzycznej, a także umożliwienie zapoznania się z ich kunsztem publiczności całego regionu i kraju. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II wojnie światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu. W lipcu 2021 roku, Altberg Ensemble pod kierunkiem Petera Van Heyghena nagrał dla wytwórni DUX swoją pierwszą płytę z muzyką G. Ph. Telemanna, której premiera będzie miała miejsce w 2022 roku. https://www.youtube.com/watch?v=YJDou8hA5kc

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady