Atom String Quartet

Atom String Quartet – jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie. Tworzą go: skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku,  artyści  stale goszczą na największych polskich i światowych scenach muzycznych.

Zespół nagrał pięć autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę Fryderyk przyznaną przez polskie środowisko muzyczne. Ostatnia płyta  pt. „PENDERECKI’’ ukazała się w 2019 roku. Znalazły się na niej autorskie opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na improwizujący kwartet smyczkowy. W 2021 roku ukazał się album „Karłowicz Recomposed” nagrany ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet. Płyta zawiera pieśni Karłowicza,  zaaranżowane na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Autorami aranżacji są muzycy ASQ, a wydawcą płyty Filharmonia im. Mieczysława  Karłowicza w Szczecinie.

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych, współpracują także z czołówką polskich i  zagranicznych artystów oraz uznanymi orkiestrami.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy utworze Varsovia Mateusza Smoczyńskiego.