Mistrzowskie Warsztaty Andrzeja Seweryna

Foto: Magdalena Placek

W dniach 12 – 22 sierpnia w radziejowickim Domu Pracy Twórczej odbywały się Mistrzowskie Warsztaty Andrzeja Seweryna. Czternaścioro młodych artystów związanych ze scenami teatralnymi w całej Polsce, pod okiem dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, szlifowało swoje aktorskie rzemiosło.

Tematem tegorocznej, drugiej edycji kursu, była twórczość Aleksandra Fredry. Bogactwo języka, wnikliwość refleksji na temat natury ludzkiej, ponadczasowe, błyskotliwe poczucie humoru czyni Fredrę najchętniej wystawianym w Polsce dramatopisarzem, ale i doskonałym materiałem do pracy nad sztuką dialogu, monologu, budowania postaci czy mówienia wierszem, tak by trafiało to do współczesnego widza. Obok najbardziej znanych tekstów Fredry takich jak „Śluby panieńskie”, „Zemsta” czy „Pan Jowialski” znalazły się mniej popularne sztuki, z późniejszego okresu jego twórczości, odkryte dopiero po śmierci autora : „Wychowanka”, „Teraz”, „Wielki człowiek do małych interesów” , które pokazują nieco inną, ciemniejszą stronę twórczości Fredry.

Do współpracy Andrzej Seweryn zaprosił Profesor Annę Kuligowską-Korzeniewską- historyka teatru oraz Dr Jana Zamojskiego – filozofa, którzy swoimi wykładami otwierali przed uczestnikami kursu nowe ścieżki interpretacji tekstów Fredry, a także umiejscawiali jego twórczość w szerokim kulturowo-historycznym kontekście.

Zwieńczeniem warsztatów był spektakl odegrany w plenerze z towarzyszeniem muzyki na żywo autorstwa Witka Łukaszewskiego oraz Agnieszki Kowalczyk.

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.

Foto: Magdalena Placek