Koncert Altberg Ensemble. Cykl Barokowa Łódź ponownie w Radziejowicach

W środę, 14 lipca 2021 o godz. 19.00, zapraszamy do Nowego Domu Sztuki na koncert Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble, którą poprowadzi Peter Van Heyghen.

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble jest zespołem, powstałym w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Debiut zespołu miał miejsce 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą podczas XVIII Festiwalu Kolory Polski. W 2017  Altberg Ensemble wraz z zespołem tańca dworskiego Cracovia Danza brał udział w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Powstanie nowej orkiestry barokowej zostało docenione przez łódzkie środowisko artystyczne, co zaowocowało przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku” w kategorii muzyka. W 2018 roku zespół wystąpił w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, w kościele św. Mateusza w Łodzi a także prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera wziął udział w cyklu 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z wieloma śpiewakami, w tym z Olgą Pasiecznik,  Anną Mikołajczyk, Karolem Kozłowskim, Jakubem Józefem Orlińskim, Michałem Sławeckim, Kacprem Szelążkiem, Rafałem Tomkiewiczem, a także z wybitnymi prowadzącymi – włoską skrzypaczką Olivią Centurioni oraz z belgijskim flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem. Zespół wystąpił na V Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie, wziął również udział w pierwszej edycji festiwalu Bydgoska Scena Barokowa.

Altberg Ensemble składa się z profesjonalnych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Wielu członków zespołu nabywa je współpracując z renomowanymi zespołami muzyki dawnej w kraju i zagranicą. W zależności od potrzeb repertuarowych zespół poszerzany jest o zaproszonych muzyków gościnnych. Repertuar zespołu obejmuje kameralne i orkiestrowe dzieła instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne XVII i XVIII wieku.

Projekt Altberg Ensemble  ma na celu zintegrowanie środowiska wyróżniających się muzyków oraz absolwentów łódzkiej Akademii Muzycznej, a także umożliwienie zapoznania się z ich kunsztem publiczności całego regionu i kraju. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II Wojnie Światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.

Program:
Suites et Concerto – Georg  Philipp Telemann (1681 – 1767)

TWV 55:D18   Ouverture –  na 2 trąbki, kotły, smyczki i b.c.
TWV 55:a4      Ouverture – na 2 flety proste, 2 oboje, fagot, smyczki i b.c.
TWV 43:G7      Concerto Polonais – na smyczki i b.c.
TWV 55:D23  Ouverture  – na 2 flety traverso, róg, fagot, smyczki i b.c.

Altberg Ensmeble  zagra w składzie:

Peter Van Heyghen prowadzenie

Skrzypce I
Paweł Miczka
Kacper Szpot
Juliusz Żurawski

Skrzypce II
Joanna Gręziak
Katarzyna Cendlak
Katarzyna Szewczyk

Altówki
Natalia Agatowicz
Katarzyna Rymuza

Wiolonczele
Jakub Kościukiewicz
Anna Cierpisz

Kontrabas
Tomasz Iwanek

Fagot
Kamila Marcinkowska

Oboje
Patrycja Leśnik-Hutek
Jan Hutek

Flety traverso
Magdalena Pilch
Ewa Gubiec

Flety proste
Katarzyna Czubek
Agnieszka Mazur

Róg
Dominika Stencel

Trąbki naturalne
Ostap Popovych
Paweł Hulisz

Kotły
Paweł Szewczyk

Klawesyny
Ewa Mrowca
Kris Verhelst

Uwaga: w wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady