Barokowa orkiestra pręży muskuły

 Eduardo Lopez Banzo Photo: Marco Borggreve

Pałac w Radziejowicach serdecznie zaprasza w środę, 11 kwietnia 2018 r., o godzinie siódmej wieczorem na koncert Barokowa orkiestra pręży muskuły. Przed Państwem wystąpi orkiestra Kore pod dyrekcją Eduardo Lópeza Banzo.

Urodzony w Saragossie w 1961 roku, Eduardo López Banzo jest jednym z tych europejskich dyrygentów, którzy z największym przekonaniem przyjęli wykonawstwo historyczne jako filozofię estetyczną pozwalającą zbliżyć się (na ile to tylko możliwe) do źródeł i ducha poszczególnych kompozycji, dzięki czemu brzmią one świeżo i nowatorsko także dla współczesnych odbiorców, wiele wieków po swoim powstaniu. Z wykształcenia klawesynista, Eduardo López Banzo studiował w Amsterdamie pod kierunkiem Gustava Leonhardta, który zachęcił go do propagowania muzyki hiszpańskiego baroku. Za promocję muzyki barokowego kompozytora Antonia de Literes artysta otrzymał w 2002 roku Honorowy Medal Konserwatorium Muzycznego Balearów. Znaczącym punktem w karierze artysty okazało się otrzymanie przez (założony przez niego w 1988 roku) zespół Al Ayre Español Hiszpańskiej Państwowej Nagrody Muzycznej. Wyróżnienie to, przyznane w roku 2004 przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury za kilkanaście lat wnikliwych badań muzykologicznych i znakomitego wykonawstwa, doprowadziło w kolejnych latach do uznania Al Ayre Español za wzór wykonawstwa historycznego naśladowany przez muzyków w całej Europie.
Eduardo López Banzo dyrygował również orkiestrami symfonicznymi z Teneryfy, Gran Canaria, Galicji, Madrytu, Grenady oraz Orkiestrą Wspólnoty Walencji, a także zespołami instrumentów z epoki, m.in. New York Collegium, Philharmonia Baroque Orchestra z San Francisco, belgijskim B’Rock, Orquesta Barroca de Sevilla oraz polskimi grupami Arte dei Suonatori i KORE.
Eduardo López Banzo jest jednym z najważniejszych interpretatorów oper Händla. Prowadził spektakle operowe wystawiane m.in. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Opery w Bilbao (ABAO/OLBE), w Palau de les Arts w Walencji (z Orquestra de la Comunitat Valenciana), a także w Operze Kilońskiej (z Philarmonisches Orchester Kiel). Artysta prowadził wykłady i kursy specjalistyczne na uniwersytetach w Salamance, Alcalá de Henares, UIMP w Santander, w Saragossie, w Konserwatorium im. J.P. Sweelincka w Amsterdamie oraz Fondazione Cini w Wenecji. Każdego roku prowadzi także znane i cenione kursy mistrzowskie wykonawstwa kantat barokowych organizowane przez Centro Nacional de Difusión Musical pod egidą hiszpańskiego Ministerstwa Kultury w León. W październiku 2010 Eduardo López Banzo otrzymał nagrodę honorową – klucze do miasta Saragossy.

Orkiestra Kore – to międzynarodowa formacja barokowa założona w roku 2015 z inicjatywy Fundacji Muzyki Dawnej Canor. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok, która zaprosiła do regularnej współpracy znanych wykonawców muzyki barokowej, ale także liczną grupę młodych, wyjątkowo uzdolnionych muzyków, będących dopiero na początku swojej kariery artystycznej.
Pomimo krótkiej historii zespół ma na swoim koncie wiele ważnych projektów. W latach 2015 i 2016 spełniał funkcje orkiestry festiwalowej podczas Muzyki w Raju i Poznań Baroque. Wystąpił także kilkukrotnie w Filharmonii Narodowej. Orkiestra angażuje się w projekty popularyzujące muzykę barokową w mniejszych ośrodkach miejskich i wiejskich, m.in. w ramach cykli koncertowych „Przedsionek Raju” oraz „Nasz Telemann”.
Wśród artystów współpracujących z Kore są m.in. śpiewacy: Maria Keohane, Maria Sanner, Carlo Vistoli, Marc Mauillon, instrumentaliści: Marianna Henriksson, Jean Rondeau, Allan Rasmussen, Lina Tur Bonet, Cecilia Bernardini, Fedrik From, Aira Maria Lethipuu, Davide Monti, Anna Besson, dyrygenci: Eduardo López Banzo i Alexis Kossenko.
Oficjalna strona internetowa Orkiestry: www.koreorchestra.pl

Program:

Georg Friedrich Händel (1685-1759)

Concerto grosso D-dur op. 6 nr 5 HWV 323
Ouverture, Allegro, Presto, Largo, Allegro, Menuet

Concerto grosso d-moll op. 6 nr 10 HWV 328
Ouverture, Air, Allegro, Allegro, Allegro moderato

Concerto grosso g-moll op. 6 nr 6 HWV 324
Larghetto e affetuoso, Allegro ma non troppo, Musette, Allegro, Allegro

Concerto grosso B-dur op. 6 nr 7 HWV 325
Largo, Allegro, Largo e piano, Andante, Hornpipe

Koncert zorganizowany we współpracy z cyklem „Po prostu… Filharmonia!” realizowanym przez Filharmonię Narodową.

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami.