Emisja „Sprawy dla reportera” realizowanej w radziejowickim pałacu

20160916_130138We wrześniu ubiegłego roku w Pałacu w Radziejowicach gościła red. Elżbieta Jaworowicz wraz z ekipą programu „Sprawa dla reportera”. Tematem, który zainteresował autorkę tego popularnego programu telewizyjnego były pytania związane z mordem dokonanym na zakładnikach przez oddział SS we wrześniu 1944 roku. Rozmówcami red. Jaworowicz byli: znany austriacki pisarz, także tłumacz literatury polskiej Martin Pollack oraz Mirosław Gosiewski. Pierwszy z nich przez lata badał  biografię swojego ojca, funkcjonariusza SS. W opublikowanej w 2006 roku książce „Śmierć w bunkrze” opisał m. in. mord dokonany w Radziejowicach przez oddział SS, którym dowodził jego ojciec Gerhard Bast. Natomiast Mirosław Gosiewski wiosną 1945 roku, jako ministrant, towarzyszył proboszczowi parafii w Radziejowicach w trakcie ekshumacji ciał pomordowanych. Przed kilku laty przekazał on władzom gminy  informacje na temat swego udziału w tych tragicznych wydarzeniach, które tą drogą trafiły do naszej instytucji. Mimo podejmowanych poszukiwań do tej pory nie udało się ustalić ani  miejsca pochówku ofiar zbrodni, ani ich tożsamości.

Twórcy programu zainteresowali się tematem w nadziei, że informacja o tych wydarzeniach w popularnym programie telewizyjnym, cieszącym się  dużą oglądalnością, przyczyni się do wyjaśnienia nieznanych dotąd okoliczności  tych tragicznych wypadków z czasów wojny, których niemym świadkiem był radziejowicki pałac.

„Sprawa dla reportera” poruszająca kwestię radziejowickiej tajemnicy z lat wojny została wyemitowana 2 lutego 2017 w TVP1.