Młodzi aktorzy w Radziejowicach

Od 13 do 21 sierpnia 2016 roku odbywały się w radziejowickim Pałacu warsztaty teatralne wybitnego aktora prof. Andrzeja Seweryna.

Od 2014 roku, kiedy to miała miejsce ich pierwsza edycja, dały się zauważyć na tyle wspaniałe efekty pracy, zadowolenie uczestników i prowadzącego, że pozwoliło nam to włączyć na stałe warsztaty do kalendarza wydarzeń artystycznych odbywających się w Radziejowicach.

Zajęcia skierowane są do absolwentów wyższych szkół teatralnych. Każda edycja poświęcona jest pracy nad tekstami innego autora. Tematyka Mistrzowskich Warsztatów w roku 2016 to literatura antycznej Grecji, kolebki teatru i dramatu będącą niewyczerpaną inspiracją i punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń artystów. Niezmiennie też pozostaje dla współczesnego teatru istotnym źródłem tematów i problemów bliskich dzisiejszemu widzowi. Starożytni twórcy byli bowiem mistrzami opowiadania historii, budowania napięcia i opisywania natury ludzkiej. Materiałem do pracy podczas tegorocznej, trzeciej edycji warsztatów były teksty Sofoklesa: „Antygona”, „Edyp” i „Edyp w Kolonos”.

Andrzej Seweryn zbudował program tegorocznego Kursu Mistrzowskiego wokół słowa. Razem z młodymi aktorami zastanawiali się jak ukazać jego pełnię. Pracowali nad tym, aby słowo wypowiadane ze sceny trafiało do widza, by go wzruszało, drażniło, nie pozostawiało obojętnym, czyli by było żywe.

Wykład otwierający Kurs wygłosił pisarz, reżyser, autor licznych przekładów literatury antycznej Antoni Libera. Podczas warsztatów kontekst dzieł przybliżał młodym aktorom także prof. Jan Zamoyski.

Warsztaty zakończyły się otwartym pokazem efektów tygodniowej pracy w plenerze radziejowickiego zespołu pałacowo – parkowego, z którego zamieściliśmy obszerną relacja znajduje się tutaj.

Foto: Mateusz Michnikowski

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.