Wieczór arii i pieśni

Ilona Krzywicka sopran, Laura Kluwak Sobolewska piano, Radziejowice. 9 i 10.VII.16Emocje po Festiwalu im. Jerzego Waldorffa jeszcze nie opadły, a za nami kolejny koncert w Radziejowicach. W Nowym Domu Sztuki odbył się „Wieczór arii i pieśni” – finał uczestników Mistrzowskiego Kursu Technik i Interpretacji Wokalnej prowadzonego przez wybitną sopranistkę Teresę Żylis-Gara. Pokazanie efektów wielu dni pracy to już tradycja radziejowickich kursów. Niech nie zwiedzie nas ani młody wiek artystek, ani status „uczestniczek kursu”. Pod okiem Maestry Żylis-Gara doskonalą warsztat tylko najlepsze śpiewaczki, z sukcesami występujące na scenach w Europie i poza jej granicami.

W sobotni wieczór sala Nowego Domu Sztuki pękała w szwach. Nic dziwnego – radziejowicka publiczność wie, że koncerty finałowe to gwarancja nie tylko wysokiego poziomu artystycznego, ale także przeżycia prawdziwej burzy uczuć. Nie zawiodła się i tym razem. Wystąpiło aż pięć artystek: Paulina Boreczko-Wilczyńska, Anna Janis-Chorosińska, Alexandra Nowakowski, Volha Stankevich oraz Ilona Krzywicka przy akompaniujących na fortepianie Magdalenie Blum i Laurze Kluwak-Sobolewskiej. Usłyszeliśmy arie operowe w tak wielu językach i o tak różnym nasyceniu emocjami, że każdy mógł wybrać coś dla siebie. Bellini, Puccini, Verdi, Catalani po włosku, Czajkowski, Szostakowicz, Rimski-Korsakow i Rachmaninow po rosyjsku, Gaunod, Saint-Saëns po francusku oraz rzadko słyszany w operze angielski za sprawą Kurta Weilla oraz Douglasa Moore’a. Każdy z języków ma inną intonację, sposób wymowy i całkowicie różne środki ekspresji. Pomimo tego artystki z zachwycającą biegłością przechodziły od jednej pieśni do drugiej niczym rezydentki wieży Babel, a dźwięki fortepianu wspaniale uzupełniał szum wiatru wśród parkowych drzew. Atmosfera koncertu była prawdziwie gorąca. Każda ze śpiewaczek wnosiła na scenę nową energię. Emocje co chwila się przeplatały: romantyzm przechodził w żal ściskający gardło, aby po chwili rozładować napięcie dobrym żartem. Nie jest to wcale proste. Nie mamy bowiem do czynienia z całymi operami, a jednie z ich fragmentami. To na barkach śpiewaczek leżał cały ciężar interpretacji i narracji. Tym większe słowa uznania, ponieważ każda z nich wybrnęła z tego zadania bezbłędnie. Rzęsiste brawa na koniec i owacja na stojąco tylko potwierdziły wielki ich talent i doskonałe rzemiosło. Jak mogłoby być jednak inaczej, skoro przewodniczką po muzycznym świecie jest taka osobowość, jak Maestra Teresa Żylis-Gara.

Koncerty kończące kursy i warsztaty są okazją do pokazania Państwu, co na co dzień dzieje się w Radziejowicach. Jest to ostoja dla tych, którzy indywidualnie lub pod okiem mistrza chcą osiągnąć doskonałość w sztuce. Tym większa satysfakcja, kiedy stają przed Państwem i pokazują efekty swojej pracy. Te koncerty są prawdziwie magiczne i właśnie dlatego magia otacza Radziejowice.

Równocześnie zapraszamy Państwa na kolejny koncert – dwudziestego pierwszego lipca doskonale znanemu barokowemu zespołowi Arte dei Suonatori tym razem będzie towarzyszył tegoroczny laureat Paszportu Polityki Marcin Świątkiewicz. Nie zdziwimy się, jeśli wiele osób przełoży swój urlop, bo to prawdziwa muzyczna gratka. Zapraszamy!

Organizacja i produkcja Kursu Mistrzowskiego Techniki i Interpretacji Wokalnej prof. Teresy Żylis Gara, współorganizacja koncertu finałowego oraz foto – Marek Miczulski VOX HUMANA.

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.