Wydarzenia
Zespół Pałacowy
Józef Chełmoński w Pałacu
Letni Festiwal
Kursy Mistrzowskie
Newsletter

Historia
_________________________________________

Niewielka miejscowość położona na lekko sfalowanym terenie wypiętrzenia Mszczonowskiego zawsze urzekała malowniczością swego położenia. Walory krajobrazowe, a także obronne spowodowały, że w XV wieku zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę właścicieli dóbr Radziejowskich. Wielokrotnie rozbudowywany renesansowy dwór w poł. XVII w. przybrał formę regularnego barokowego założenia pałacowego powiązanego z rozległym ogrodem. Pałac gościł wiele znakomitych osobistości polskich i zagranicznych dworów. Bywali tu Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski. Prymas Michał Radziejowski dokonał przebudowy jednej z oficyn dawnego założenia na pałac, stanowiący obecnie korpus główny zespołu. Po śmierci prymasa dobra odziedziczyli Prażmowscy. Następnie Radziejowice przeszły w posiadanie rodziny Ossolińskich i od 1782 r. Krasińskich. Oboźny koronny Kazimierz Krasiński na przełomie XVIII i XIX w. przebudował pałac nadając mu klasycystyczną formę. Prace przy podnoszeniu rezydencji do stanu świetności kontynuował Józef Wawrzyniec Krasiński - szwoleżer, oficer wojsk Księstwa Warszawskiego. Z jego polecenia wnętrza pałacowe zostały pokryte dekoracją malarską, na poddaszu urządzono mały teatr, wzniesiono neogotycki, romantyczny zameczek oraz murowany kościół. Wokół pałacu i zameczku założony został park krajobrazowy. Radziejowice, tak dogodnie położone blisko Warszawy odwiedzali liczni goście. Bywali tu literaci, dziennikarze, m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz i mieszkający w pobliskiej Kuklówce Józef Chełmoński. Po II wojnie światowej zdewastowany zespół pałacowy gruntownie odremontowano ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 1965 pałac zaczął pełnić funkcję domu pracy twórczej dla twórców kultury. Przyjeżdżają tu pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Przez trzydzieści lat stałym rezydentem pałacu był Jerzy Waldorff.

Obecnie pałac jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym regionu. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i plenery. Pałac w Radziejowicach jest jedynym i unikatowym ośrodkiem w całej Polsce, który stwarza warunku do rozwoju i promocji kultury we wszystkich jej dziedzinach.
Ugruntowaną pozycję wśród wydarzeń regionu zdobył Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Cykliczna impreza odbywająca się co roku w pierwszym tygodniu lipca przyciąga widownię z całej Polski i z zagranicy. Przez 8 dni na radziejowickiej scenie goszczą gwiazdy światowego formatu, prezentując publiczności sztukę najwyższej próby. Warto zaznaczyć, że wszystkie wydarzenia kulturalne organizowane przez Dom Pracy Twórczej mają charakter niekomercyjny i wstęp na nie jest wolny od jakichkolwiek opłat

_________________________________________Zespół Pałacowy
Fotografie
Opis obiektów
Zwiedzanie

   
   
Polityka Prywatności Cookie